Kategória: Komplikációk

Terhességi toxémia

A toxémia csak az emberi fajra jellemző. Tünetei a terhességben előforduló magas vérnyomás, melyhez fehérjevizelés, ödéma és egyéb elváltozások kapcsolódhatnak. A szülés után az anyai tünetek jellemzően megszűnnek.
Az oka még nem ismert, de a kialakulásában szerepet játszanak az immunológiai okok, pl. ugyanannak a nőnek nem minden terhességében alakul ki toxémia, vagy a nő második férjétől viselt várandóssága alatt nem alakul ki. Elképzelhető, hogy a bizonyos gének is örökítik a hajlandóságot, van, hogy a kismama anyjánál is felismerték a toxémiát.


Kiket veszélyeztet a toxémia?

- akik már tudnak a magas vérnyomásukról, terhesség előtt is már kezelés alatt álltak,
- vesebetegségük van, vagy előzményükben ez szerepel,
- a kismamának családjában már előfordult toxémia,
- akiknek ikerterhességük van,
- cukorbetegek,


A toxémia szülészeti besorolásai:

Késői toxémia
– a terhesség 20 hete után jelentkezik a magas vérnyomás, fehérjevizelés tapasztalható, az ödéma nem feltétlen jellemzője a betegségnek, de a hirtelen kialakuló, gyorsan elterjedő ödéma kiegészíti a kórképet. Központi idegrendszeri zavarokat okozhat, ezek a legsúlyosabb szövődmények közé tartoznak. A laboreredményekben is kimutathatók a betegség következményei.

Krónikus hipertónia
- a magas vérnyomás már a terhesség előtt is ismert volt, illetve a terhesség 20 hete előtt fedezték fel.

Átmeneti terhességi hipertónia
– a terhesség harmadik harmadában illetve a szülés alatt emelkedik meg a vérnyomás, esetleg a szülés utáni 1-2 napban alakul ki, de a szülés után 10 nappal rendeződik

Rárakódásos hipertónia
– a korábban meglévő magas vérnyomás a terhességgel kapcsolatos toxémiábal súlyosbodik.


A toxémia szűrővizsgálatai

Minden alkalommal a szülésznő, a terhesség korai idejétől fogva minden találkozáskor vérnyomást, testsúlyt mér és vizeletvizsgálatot végez. Trimeszterenként kiegészítő laborvizsgálatot végeznek. Ha a kismama az előző terhességében toxémiás volt vagy valamelyik tünete felhívja a figyelmét a toxémia lehetőségére, akkor fokozottan figyelnek a laboreredményekre, májfunkciós, vesefunkciós, vérképvizsgálatokat végeznek. Szemészeti, neurológiai, EKG és ultrahangos vizsgálatokat, rendelnek el. Ennek gyakoriságát, szoros megfigyelését a szülészorvos végzi.


A toxémia kezelése

Enyhe esetben – a szülészorvos megítélése szerint – ágynyugalom és szoros megfigyelés.

Ha a tünetek erősödnek: azonnali kórházi bent fekvést igényel. Ágynyugalom, vérnyomáscsökkentők és a kismama és magzatának szoros megfigyelése szükséges. Stresszmentes környezet.


Toxémiás diéta

A szülészorvos javaslatára érdemes felkeresni egy dietetikust, hogy a diétát segítsen felállítani. Mindenképpen sószegény, fehérjében, vitaminokban gazdag étrendet kell követni. Általában a folyadékbevitelt nem indokolt korlátozni.


Toxémia és szülés

A toxémia súlyosságától függően az orvos állapítja meg a szülés idejét és módját. Ha az anyai állapot úgy kívánja, illetve ezzel összefüggésben magzati veszély fennáll, a terhesség befejezését kezdeményezik.


Szerző: Nováky Rita szülésznő - Országos Bábaszövetség
Családinet



Egy nem problémamentes terhesség története (folytatás)
Ahogy a címben is utalok rá, ez a cikk egy folytatás. A küzdelmemről szól a terhességi toxémiával, elégtelen szívműködéssel, és az aggodalmaimról, melyeket át kellett éljek, vajon egészségesen fog-e megszületni a várva várt kislányom. »

Victoria születése - 2011.09.05.
Victoria elindulása az anyaméhből karjaimba furcsán kezdődött, mint egy gyötrelmes betegség... fájdalmakkal teli éjszaka és hajnal előzte meg második kisbabám születését. Ismét terveztük és ismét sikerült, teherbe estem tavaly Karácsony körül. Terhességem nehéz... »




Minden jog fenntartva © 2024, www.anyaleszek.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) anyaleszek.hu | WebMinute Kft.